Poradna pro obce - právní rada hned
Darovací smlouva (povodně)
Celkem bylo vytvořeno 121 těchto dokumentů
Cena dokumentu zdarma
Neváhejte nám napsat své připomínky
Podrobný popis
Darovací smlouva umožňuje darování peněz, kdy na straně dárce je obec a na straně obdarovaného může být fyzická osoba, manželé nabývající dar do společného jmění manželů, právnická osoba či podnikající fyzická osoba.
Účelem poskytnutí daru je je omezení nepříznivých dopadů vyvolaných povodněmi.
Součástí darovací smlouvy je stanovení účelu, na co může být dar použit. Součástí smlouvy může být i prohlášení obdarovaného o tom, že byl dotčen povodněmi.
V rámci automatického dokumentu lze zvolit, zda peníze budou poskytnuty při uzavření smlouvy či v budoucnu, a to buď hotově nebo převodem na účet.
Údaje o obdarované právnické osobě či podnikající fyzické osobě lze rychle načíst pomocí jejího IČO z údajů ARES (Administrativní registr ekonomických subjektů).
Svouvisející dotazy
Je nějak upraven způsob schvalování darů ze strany obce občanům, kteří byli postiženi povodní?
I v době povodně platí, že je zastupitelstvu obce vyhrazeno rozhodovat o poskytnutí věcných darů v hodnotě nad 100 000 Kč a peněžitých darů ve výši nad 100 000 Kč fyzické nebo právnické osobě v jednom kalendářním roce. Do uvedeného limitu se běžně jedná o zbytkovou pravomoc rady obce, nicméně v době povodně rozhoduje na místo rady obce starosta obce (a to i v případě, že si tuto pravomoc vyhradilo zastupitelstvo). Pakliže mu byla pravomoc rozhodovat o poskytování darů do určité výše svěřena radou obce, tak toto svěření se neruší, jen k tomu přibývá pravomoc rozhodovat až do výše 100 000 Kč (byla-li ale tato pravomoc svěřena obecnímu úřadu, nebo alespoň její část, tak nedochází k „přesunu“ na starostu). Jinak řečeno, v případě „střetu“ předchozího svěření radou obce a svěření na základě zákona při mimořádné události bude vykonávat obecní úřad pravomoci v souladu se svěřením a ostatní, předem nesvěřené pravomoci bude vykonávat starosta.
V této souvislosti lze ještě podotknou, že finanční pomoc (ať již ve formě peněžitého daru, dotace či návratné finanční výpomoci) bude mít zpravidla za následek změnu rozpočtu a s tím související nutnost provedení rozpočtového opatření. Rozpočtové opatření se provádí před provedením rozpočtově nezajištěného výdaje. Po provedení rozpočtově nezajištěného výdaje lze rozpočtové opatření provést pouze při živelní pohromě ohrožující životy a majetek, tj. při povodni.
K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.