Logo KVB advokátní kancelář s.r.o.
  • Nové Komunální volby 2022
  • Automatické dokumenty
  • Videa
  • Kalkulačka RUD
  • E-shop
Počet dotazů v databázi: 3093
Nápověda Registrace Přihlášení
  1. Poradna pro obce
  2. Výsledky vyhledávání

Poradna pro obce - právní rada hned

Bylo nalezeno 326 dotazů s odpovědí. Zobrazuji dotazy 311 až 320
Nalezeno 441 právních předpisů:
  • 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů
  • 152/1994 Sb., o volbách do zastupitelstev v obcích
  • 59/2002 Sb., prováděcí vyhláška zákona o volbách do zastupitelstev obcí
  • 230/2002 Sb., změny zákonů o volbách do Parlamentu ČR a zast. krajů a zast. obcí
  • 301/2005 Sb., ve věci návrhu na zrušení nařízení obce Psáry o stavební uzávěře
Nejste přihlášen, nemůžete si tak zobrazit obsah těchto ani dalších nalezených předpisů.

Může zastupitelstvo obce rozhodnout o tom, že obec bude zveřejňovat zveřejňovat smlouvy nad rámec zákona?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Jaké kroky má zastupitelstvo obce učinit, vyskytly-li se pochybnosti, že dřívější starosta byl ve střetu zájmů nebo vyplácel finanční prostředky na základě pracovní smlouvy bez protiplnění?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Lze podat trestní oznámení na prokazatelnou lež, pomluvu, kterou zveřejní na sociální síti např. volební uskupení, které kandiduje proti současnému zastupitelstvu obce? Lež se týká nepravdivé informace, že stávající zastupitelstvo obce rozprodalo veškeré stavební obecní pozemky.

Podání trestního oznámení samozřejmě možné je. Je na zvážení každého dotčeného člena zastupitelstva obce, jakou formu a jaký postup v daném případě zvolí. Proti pomluvě v obecném smyslu slova se dá bojovat ve třech rovinách, záleží pak na její závažnosti. Tedy buď formou přestupku v režimu zákona o některých přestupcích, kde by pravděpodobně jednalo o ublížení na cti. Pak občanskoprávní žalobou na ochranu osobnosti podanou k příslušnému soudu nebo podáním trestního oznámení za trestný čin pomluvy.

Aby došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy, musí být prokázáno, že daná pomluva je způsobilá značnou měrou ohrozit vážnost poškozeného u spoluobčanů – zejm. poškodit  jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu.

Při občanskoprávním řešení u soudu se lze domáhat toho, aby bylo od neoprávněného zásahu upuštěno nebo aby byl odstraněn jeho následek. Mimo to lze také žádat přiměřené zadostiučinění. Zadostiučinění musí být poskytnuto v penězích, nezajistí-li jeho jiný způsob (např. veřejná omluva) skutečné a dostatečně účinné odčinění způsobené újmy. Poškozený má právo i na odčinění způsobených duševních útrap, které samozřejmě musí být prokázány. Dle zákona musí být způsob a výše přiměřeného zadostiučinění určeny tak, aby byly odčiněny i okolnosti zvláštního zřetele hodné (např. úmyslné způsobení újmy, násobení účinků zásahu uváděním ve veřejnou známost, atd.).

Pro úplnost dodáváme, že výše uvedené způsoby ochrany osobnosti se dotýkají každého bez rozdílu. Nicméně české soudy v těchto otázkách přistupují k osobám veřejně činným poněkud odlišně. Tzn., že politik (a tedy i zastupitel, starosta aj.) musí počítat s vyšším stupněm kritiky. Kritika může být tvrdší, adresnější apod., a politik tedy musí snést více než řadový občan. To ovšem neznamená, že musí snášet rozšiřování jasně lživých informací. Je podstatné najít hranici, kdy jde ještě o přiměřenou, byť tvrdou kritiku, kdy jde o osobní urážky, a kdy dokonce o hrubé nepravdy na hranici pomluvy.

Vhodnou obranou může být v případě osob veřejně činných také veřejná reakce na dané pomluvy v tisku, veřejně vystoupení na zasedání zastupitelstva apod.

Dotčená ustanovení právních předpisů

K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.

Související dotazy
Jakým způsobem se lze bránit proti pomluvám na mou osobu?
Zastupitelstvo naší obce se potýká se šikanou ze strany dvou občanů, kteří jej neustále osočují a lživě obviňují. Důvodem je nevyhovění jejich soukromým požadavkům a také navýšení daně z nemovitosti. K této šikaně využívají různá data z registru obyvatel, kde získávájí informace např. o tom, kdo je a není v obci přihlášen k trvalému pobytu apod. Údajně získávají tyto informace od někoho známého, kdo má do podobných registrů přístup. Získané údaje pak uvádějí v jejich různých písemných podání. Nejedná se o nelegální přístup, nebo zneužití takových registrů? Můžeme zjistit kdo realizuje tyto přístupy a data tak získává?
Jaká je právní odpovědnost zastupitele, který při řádném zasedání zastupitelstva obce veřejně křivě obviní a pomluví obchodní společnost, která se v této obci uchází o veřejnou zakázku? Může být tento zastupitel ze strany poškozené společnosti stíhán pro pomluvu?

Zastupitelstvo obce chce provést kontrolu všech pohledávek obce plynoucích z místních poplatků. Lze v rámci interní kontroly poskytnout zastupitelům informace o jednotlivých poplatnících?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Jakým způsobem má vedení obce postupovat, jestliže vyšlo najevo, že určité smlouvy o převodu obecního nemovitého majetku (konkrétně jde o smlouvy kupní a darovací), uzavřené obcí v minulosti, nebyly schváleny tehdejším zastupitelstvem obce. V době uzavření těchto smluv neplatilo současné ustanovení § 41 odst. 2 zákona o obcích, stanovující pro tyto případy sankci absolutní neplatnosti právního jednání (smlouvy). 

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Může si neuvolněný starosta sám stanovit novou výši odměny nebo musí do zastupitelstva s tímto rozhodnutím?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

V obci proběhl audit. Zjistilo se, že zastupitelstvo se nesešlo v řádném termínu, a to alespoň jedenkrát za 3 měsíce. Přísluší krajským auditorům za toto porušení zákona o obcích uložit obci postih?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Obec má 5 radních a 15 zastupitelů. Zastupitelstvo se schází minimálně 4x do roka. Rada se schází zpravidla 1x za 14 dní. V prosinci rada stanoví termíny zasedání zastupitelstva na následující rok. Po volbách je poměr hlasů 10:5. Jak často může jedna třetina zastupitelů žádat svolání zastupitelstva? Musí být toto svolání nějak odůvodněno, že se svolává mimo řádný termín? Zastupitelé předkládají na pořad jednání 2-3 body, které se dají projednat i na řádném jednání a s ohledem na poměr hlasů je výsledek předvídatelný. Musí se 1/3 zastupitelů vždy vyhovět?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Zastupitelstvo města si vyčlenilo v rozpočtu prostředky na zateplení budovy školy a výměnu oken. Bylo provedeno poptávkové řízení v předpokládané ceně 2.000.000,- Kč a vybrána firma na stavební práce. Z došlých nabídek byla vybrána firma za nejnižší cenu 3.200.000,- Kč. Zastupitelé byli o této věci informováni a vzali toto na vědomí. Bohužel nebyla schválena cena zastupitelstvem. Dá se zpětně cena schválit? Dále byly provedeny vícepráce cca za 110.000,- Kč. I s touto cenou byli zastupitelé seznámeni, ale opět cenu zastupitelé neschválili. Je možné nějakým způsobem toto uvést do pořádku. Jak by měli zastupitelé v této věci postupovat?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Nově vzniklý spolek v obci žádá zařazení určitých bodů k projednání na nejbližším zasedání zastupitelstva. Ze strany spolku dochází rovněž k úkolování starosty. Má na to spolek právo?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.
  • «
  • 1
  • ...
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • »
KVB

Zkušenosti z praxe

28. červen 2022

Zobrazit více ...

28. červen 2022

Zobrazit více ...

28. červen 2022

Zobrazit více ...

22. červen 2022

Náprava historicky vzniklých a z různých důvodů nevyhovujících majetkových vztahů je problematika, se kterou se naši klienti potýkají neustále. Jedním z případů, který jsme v nedávné době řešili a ke spokojenosti všech stran úspěšně vyřešili, byl prodej pozemku pod bytovým domem, a to konkrétně za situace, kdy pozemek patřil městu a bytový dům (resp. jeho společné části) byl ve spoluvlastnictví vlastníků

Zobrazit více ...

SMO

Aktuality

27. červen 2022

Nová vyhláška Ministerstva financí mění způsob účtování spojené s uprchlickou krizí. Ministerstvo na svém webu zveřejní číselník mimořádných událostí (Pomoc Ukrajině) a upraví metodický postup.

Zobrazit více ...

21. červen 2022

Praha 17. 6. 2022, Zasedání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR vyzvalo ve svém apelu vládu k pomoci městům a obcím, na které vlivem prudkého nárůstu cen energií těžce dopadají zvýšené náklady na městskou hromadnou dopravu (MHD).

Zobrazit více ...

6. červen 2022

Do 30. 6. 2022 mají veřejní funkcionáři podle zákona o střetu zájmů povinnost podat průběžné oznámení za období výkonu funkce v roce 2021.

Zobrazit více ...

Jak to funguje?

Napište svůj dotaz

Zadejte do vyhledávače Váš právní dotaz

Vyhledejte odpověď

Projděte si vyhledané odpovědi na Vámi zvolené téma

Nenašli jste? Napište

Pokud jste nenašli odpověď, napište nám, odpověď připravíme

226 257 505

Telefonická právní poradna

Každý všední den od 10 do 18 hodin

Logo svaz měst a obcí ČR Logo advokátní kancelář s.r.o.

Poradna pro obce Svazu měst a obcí České republiky.

Provozuje KVB advokátní kancelář s.r.o.