V databázi máme 3 419 zodpovězených dotazů

Výsledky vyhledávání katastr nemovitostí

Nalezeno 3962 právních předpisů:

  • 182/2017 Sb., Nález Ústavního soudu ze dne 23. května 2017 sp. zn. Pl. ÚS 10/16 ve věci návrhu Krajského soudu v Praze na zrušení části § 17 odst. 4 zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon)
  • 357/2013 Sb., Vyhláška o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška)
  • 358/2013 Sb., Vyhláška o poskytování údajů z katastru nemovitostí
  • 23/2007 Sb., Vyhláška o podrobnostech vymezení vodních děl evidovaných v katastru nemovitostí České republiky
  • 277/1993 Sb., Vyhláška Českého úřadu zeměměřického a katastrálního o doplnění vyhlášky Českého úřadu zeměměřického a katastrálního č. 126/1993 Sb., kterou se provádí zákon č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, a zákon České národní rady č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon)

Nejste přihlášen, nemůžete si tak zobrazit obsah těchto ani dalších nalezených předpisů.

Bylo nalezeno 65 dotazů s odpovědí. Zobrazuji dotazy 1 až 10

Pokud si obec pořídí z katastru nemovitostí výpisy za účelem koupě pozemků, je povinna za to zaplatit poplatky katastrálnímu úřadu?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Lze v kupní smlouvě změnit splatnost kupní ceny v případě, kdy byl již podán návrh na vklad do katastru nemovitostí?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Obec má v plánu uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí darovací, jejímž předmětem bude darování části pozemku, kterou obec potřebuje pro záměr rekonstrukce komunikace s tím, že po dokončení rekonstrukce bude předmětná část zaměřena a uzavřena darovací smlouva. Je možné i tuto budoucí smlouvu vložit do katastru nemovitostí či si jinak pojistit, že v případě, že by náhodou vlastníci pozemek převedli na jinou osobu, tak bude možné uzavřít darovací smlouvu?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Je nutné s účinností nového občanského zákoníku (zákona č. 89/2012 Sb.) měnit smlouvu nájemní dle předchozí právní úpravy - zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, která má povahu pachtu, na pachtovní smlouvu dle nové právní úpravy? Je nutné pacht nechat zapsat do katastru nemovitostí?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Jak se může obec zbavit předkupního práva k bytové jednotce zřízeného v její prospěch, které je zapsané v katastru nemovitostí? Které orgány se k tomu vyjadřují a je nutné úkon zveřejnit na úřední desce?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Dle ustanovení § 216 odst. 2 nového stavebního zákona je možné zajistit přístup dělených nebo scelovaných pozemků na veřejnou komunikaci na základě jiného věcného práva k cizímu pozemku nebo stavbě. K jakému okamžiku toto jiné věcné právo musí existovat? Ze strany stavebníka nám byla předložena uzavřená smlouva o zřízení věcného břemene pro zajištění přístupu, avšak nebyl podán návrh na vklad takového práva do katastru nemovitostí.

Nový stavební zákon (zákon č. 283/2021 Sb.) představuje oproti dosavadnímu stavebnímu zákonu (zákonu č. 183/2006 Sb.) podstatnou změnu.

Dle dosavadního stavebního zákona - při reflexi relevantní judikatury správních soudů - platilo, že v případě dělení nebo scelování pozemků nebylo možné využít k zajištění přístupu na veřejnou komunikaci institutu jiného věcného práva. Vždy bylo nutné pozemky dělit či scelovat tak, aby veškeré pozemky dotčené tímto nestavebním záměrem měly přímé napojení na veřejnou komunikaci.

Nový stavební zákon v ustanovení § 216 odst. 2 výslovně stanoví: „K žádosti o povolení dělení nebo scelení pozemků se namísto projektové dokumentace přikládá celková situace v měřítku katastrální mapy, včetně parcelních čísel, se zakreslením požadovaného dělení nebo scelení pozemků s vyznačením přímého přístupu z veřejné komunikace ke všem pozemkům, nebo přes pozemek nebo stavbu stejného vlastníka, anebo na základě jiného věcného práva k cizímu pozemku nebo stavbě.“

Jednou z variant je právě zajištění tzv. nepřímého přístupu s využitím institutu jiného věcného práva k cizímu pozemku nebo stavbě. Věcná práva k nemovitým věcem - tedy i pozemkům a stavbám - jsou evidována v katastru nemovitostí. Zde je tedy možné ověřit, zda takové jiné věcné právo zajišťující přístup na veřejnou komunikaci existuje, nebo nikoliv.

V případě, že bude podána žádost o dělení nebo scelení pozemku a nebude-li jiné věcné právo existovat ke dni rozhodnutí stavebního úřadu, nelze považovat požadavek stavebního zákona za splněný.

Pozemky a stavby jsou přitom věci evidované ve veřejném seznamu, jímž je v tomto případě katastr nemovitostí. V souladu s úpravou obsaženou v občanském zákoníku (viz ustanovení § 1262 a ustanovení § 1305 občanského zákoníku) takové jiné právo vznikne primárně zápisem do katastru nemovitostí. Občanský zákoník počítá i se vznikem takového práva na základě jiných právních skutečností (např. vydržením či z rozhodnutí správního orgánu či soudu) s tím, že se v katastru nemovitostí následně takové právo pouze „zaeviduje“.

Dotaz směřuje k tomu, zda je možné považovat uzavřenou smlouvu o zřízení věcného břemene za dostatečné naplnění podmínky dle ustanovení § 216 odst. 2 nového stavebního zákona. Do doby zápisu tohoto věcného břemene do katastru nemovitostí nelze považovat ve smyslu citované právní úpravy obsažené v občanském zákoníku toto právo za vzniklé (vzniká vkladem). Je tedy nutné trvat na tom, aby takové jiné věcné právo bylo do katastru nemovitostí pravomocně vloženo nejpozději ke dni rozhodnutí stavebního úřadu. Ani případné probíhající řízení o vkladu jiného věcného práva do katastru nemovitostí by nebylo dostatečné, jelikož není jisté, že vkladové řízení skončí pravomocným povolením vkladu.

Nový stavební zákon

Dotčená ustanovení právních předpisů

K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.

Správnost této odpovědi garantuje
Brož

JUDr. Jan Brož PhD.
advokát, KVB advokátní kancelář s.r.o.

Brož

Polní cesty v obci postupem času začaly měnit svou polohu a posouvaly se tak dle potřeb občanů. Tyto polní cesty se však neshodují se zakreslením v katastru nemovitostí a vlastníci pozemků, na kterých polní cesty jsou, začali po obci požadovat přemístění těchto cest do původní trasy. Mají na to od obce právo?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Na pozemku občana obce se nachází vodojem, který byl v 60. letech vybudován z obecních prostředků, ale není zapsaný v katastru nemovitostí. Jaká práva a povinnosti z tohoto stavu plynou pro obec i pro občana?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Může obec pronajmout část lesního pozemku, který je v katastru nemovitostí evidován jako lesní pozemek, a to pro rekreační účely (instalaci demontovatelných přístaveb rekreační chaty)?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Vím, že se příjem z prodeje parcel pro rodinné domy v případě, že budujeme sítě, započítává do obratu pro účely DPH. Nyní řešíme, v jakém okamžiku je do obratu započítat. V našem případě budou nejprve podepsány kupní smlouvy, následně dojde k zaplacení kupní ceny a teprve poté bude podán návrh na vklad do katastru nemovitostí. Budeme příjmy zahrnovat do obratu v okamžiku přijetí kupní ceny?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.