V databázi máme 3 422 zodpovězených dotazů

Výsledky vyhledávání čestné prohlášení

Nalezeno 5464 právních předpisů:

  • 173/1948 Sb., Zákon o čestném prohlášení ve správním řízení
  • 318/1920 Sb., Zákon o o čestném daru prvnímu presidentu Československé republiky.
  • 42/2016 Sb. m. s., Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přístupu České republiky k Prohlášení některých evropských vlád o fázi využívání nosných raket Ariane, Vega a Sojuz z Vesmírného střediska Guayana
  • 42/1949 Sb., Vyhláška o Prohlášení mezi Československem a Belgií o vzájemném bezplatném vydávání opisů listin osobního stavu žádaných v zájmu administrativním a ve prospěch nemajetných osob
  • 234/1923 Sb., Vyhláška ministra zahraničních věcí o prohlášení mezi republikou Československou a Litvou, týkající se vzájemné ochrany práv ze živnostenského vlastnictví.

Nejste přihlášen, nemůžete si tak zobrazit obsah těchto ani dalších nalezených předpisů.

Bylo nalezeno 17 dotazů s odpovědí. Zobrazuji dotazy 11 až 17

Jaké podmínky musí splňovat příslušná osoba dle zákona na ochranu oznamovatelů?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Souhlas vlastníka pozemku nebo stavby, na nichž má být záměr realizován, je prý v novém stavebním zákoně zjednodušen a povede k urychlení řízení. Jak je tedy souhlas vlastníka v novém stavebním zákoně upraven?

Nový stavební zákon (zákon č. 283/2021 Sb.) upravuje souhlas vlastníka v ustanovení § 187. Je-li stavebníkem vlastník pozemku nebo stavby, na nichž má být záměr uskutečněn, nebo je-li oprávněn k realizaci záměru z práva stavby nebo ze služebnosti, není třeba souhlas vlastníka řešit, neboť takovou skutečnost ověří stavební úřad z katastru nemovitostí (není-li stavba předmětem evidence v katastru nemovitostí, lze dle § 187 odst. 1 nového stavebního zákona doložit čestné prohlášení).

Pakliže stavebník nemá právní titul tak, jak je předpokládáno shora, a není-li pro získání potřebných práv stanoven zákonem účel vyvlastnění, musí stavebník předložit souhlas vlastníka pozemku či stavby. Obsahové náležitosti pak stanoví § 187 odst. 3 nového stavebního zákona.

Podrobnější úpravu oproti dosavadnímu stavebnímu zákonu (zákon č. 183/2006 Sb.) pak nový stavební zákon stanoví ve vztahu k problematice zpětvzetí souhlasu a upravuje též to, kdo a za jakých podmínek uděluje tento souhlas v případě podílového spoluvlastnictví a bytového spoluvlastnictví.

Stavebník doloží souhlas vlastníka, který je zapsán v katastru nemovitostí ke dni podání žádosti. Nový stavebník zákon reaguje na dosavadní nežádoucí praxi zpětvzetí těchto souhlasů tak, že souhlas vlastníka pozemku nebo stavby nelze vzít zpět po podání žádosti o povolení záměru. Nicméně pro to, aby stavebník neměl „bianco“ souhlas bez jakýchkoliv limitací, nový stavební zákon stanoví, že dojde-li po podání žádosti k podstatné změně záměru, je možné záměr povolit pouze tehdy, doloží-li stavebník souhlas s upraveným záměrem. Samozřejmě bude vždy na individuálním posouzení toho, co je podstatná změna záměru, což vždy bude muset posoudit stavební úřad, jelikož ten buď bude nový souhlas vlastníka s upraveným záměrem vyžadovat, nebo nebude.

Ve vztahu k podílovému spoluvlastnictví nový stavební zákon výslovně stanoví, že pro povolení záměru postačuje souhlas dvoutřetinové většiny všech spoluvlastníků podle výše jejich podílů. Tímto samozřejmě není nahrazen soukromoprávní souhlas pro realizaci stavby, avšak pro účely povolení záměru bude takový souhlas dvoutřetinové většiny všech co do výše podílů dostatečný.

Nový stavební zákon pak upravuje odchylně též případ bytového spoluvlastnictví, neboť v takovém případě postačí pouze souhlas společenství vlastníků jednotek a pokud společenství vlastníků jednotek nevzniklo, pak postačí souhlas správce.

Nový stavební zákon

Dotčená ustanovení právních předpisů

K tomuto dotazu se váže 1 ustanovení právních předpisů.

Správnost této odpovědi garantuje
Brož

JUDr. Jan Brož PhD.
advokát, KVB advokátní kancelář s.r.o.

Brož

Jak postupovat v případě, kdy jsou údaje v podaném oznámení dle zákona o střetu zájmů chybné?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Jaká oznámení musí učinit veřejný funkcionář dle zákona o střetu zájmů k 30. červnu?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Po provedení obnovy katastrálního operátu bylo zjištěno, že na obecním pozemku je část stavby jiného vlastníka. Vlastník této stavby předkládá obci souhlasné prohlášení. Je v pravomoci rady toto prohlášení odsouhlasit?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Může obec udělit čestné občanství občanovi obce? Chtěli bychom ocenit pana starostu za 24 let jeho funkčního období v této funkci.

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.

Matriční úřad provedl zápis otcovství na základě neplatně učiněného souhlasného prohlášení rodičů o určení otcovství. Souhlasné prohlášení o určení otcovství je neplatné z toho důvodu, že bylo učiněno opatrovníkem osoby (otce) omezeného ve svéprávnosti před matričním úřadem. Může matriční úřad v tomto případě provést opravu zápisu v matriční knize? O výše popsaném nesprávném postupu již matriční úřad informoval matku nezletilých dětí i opatrovníka otce omezeného ve svéprávnosti s poučením, aby některá z těchto osob podala návrh k soudu na určení otcovství s uvedením důvodu, že domnělý otec je osobou omezenou ve svéprávnosti. O výše popsaném nesprávném postupu matriční úřad taktéž informoval osud, který však pouze písemně sdělil, že sdělení matričního úřadu bere na vědomí. Měl by matriční úřad učinit ve věci ještě nějaké další kroky?

Pro zobrazení odpovědi se prosím přihlašte. Pokud nemáte přihlašovací údaje, registrujte se.