MENU
Nápověda
V databázi máme 3 560 zodpovězených dotazů

Obecní finance FREE

Obec Vilémov Olomoucký kraj

Celkové příjmy

Znalost minulého hospodaření obce slouží jako základní pomůcka při hodnocení vlastní činnosti nebo plánování zásadních výdajů.

Následující údaje a grafy vycházejí z veřejně dostupných údajů publikovaných Ministerstvem financí na základě výkazů zasílaných obcemi v jednotném členění dle rozpočtové skladby. Uvedené desetileté období pokrývá alespoň dva volební cykly. Kromě údajů za zvolenou obec poskytujeme také srovnání s obcemi stejné velikostní kategorie.

2016201720182019202020212022202320242025
Příjmy celkem
Příjmy celkem 6 6636 7648 6329 44510 38013 15510 66911 72911 92412 403
Daňové příjmy
Daňové příjmy 5 7966 1416 8917 4837 2397 7638 8349 82210 16410 901
Nedaňové příjmy
Nedaňové příjmy 5124584431 6903044734599131 002730
Kapitálové příjmy
Kapitálové příjmy 0012411000000
Přijaté transfery
Přijaté transfery 3551651 1742622 8374 9191 377994759772

Struktura příjmů v každém roce může být ovlivněna získáním velké dotace nebo jednorázovým prodejem kapitálového majetku. Z tohoto důvodu sledujeme podíly příjmů za celé desetileté období, čím se jednorázové výkyvy vyrovnají. Pro obec může být zajímavé porovnat se s průměrem obcí stejné velikostní kategorie, zde počítáme průměr z počtu obcí, v produktu Obecní finance - ZÁKLAD uvádíme také průměry na obyvatele.

Daňové příjmy

Zdroje z daňových příjmů obce z velké části ovlivnit nemohou, protože získávají podíl na vybraných daních dle stanovených kritérií a dle skutečného celostátního výnosu.

Pro nejvýnosnější daně není podstatné, kde se nachází sídlo poplatníka daně. V systému téměř neexistuje vazba na daňovou výtěžnost území, vyjma malé části zdrojů, které zohledňují počet zaměstnanců v obci.

Podívejte se také na odhadované příjmy Vilémova v naší kalkulačce RUD.

Pozn. - data v této části neobsahují daň z příjmů právnických osob hrazenou samotnou obcí, proto se mohou lišit od výše uvedených celkových daňových příjmů

2016201720182019202020212022202320242025
Daňové příjmy
Daňové příjmy 5 6836 0636 8267 3686 9297 7118 7679 76510 08710 746
Daň z příjmu fyzickych osob
Daň z příjmu fyzickych osob 1 3891 4861 7271 9341 8121 5011 6891 9402 0972 290
Daň z příjmu právnických osob
Daň z příjmu právnických osob 1 2921 2971 2931 4761 1921 7131 9582 5302 2672 545
Daň z přidané hodnoty
Daň z přidané hodnoty 2 3682 6333 1793 3233 2693 8304 4504 5594 5484 748
Daň z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí 446447423427433424432434781770
Místní a správní poplatky
Místní a správní poplatky 131312141317174237272262
Ostatní daňové příjmy
Ostatní daňové příjmy 1761851911952102266365123131

Z průměrné struktury ve shodné velikostní kategorii, která je součástí produktu Obecní finance - ZÁKLAD, vyplývá, že obce shodné velikostní kategorie mají přímý vliv pouze na 15,48 % daňových příjmů (daň z nemovitých věcí, místní poplatky a částečně rovněž ostatní daňové příjmy).

Největší část daňového výnosu závisí na počtu obyvatel obce, její rozloze, počtu žáků, počtu zaměstnanců, dále pak na podílech a velikostních koeficientech daných zákonem. Systém výpočtu sám o sobě není složitý, ale zohledňují se navzájem všechny obce v ČR (více než 6 250 subjektů), proto výpočet pro konkrétní obec doporučujeme provést s využitím již existujících aplikací.

Vzhledem k tomu, že rozloha obce zůstává v čase obvykle neměnná, uvádí se dále tři hlavní parametry pro sledované období.

Nedaňové příjmy

V této části rozpočtu velmi záleží na tom, jaký obec vlastní majetek a jak úspěšně s ním může hospodařit.

Patří sem platby za služby (vodné, stočné), nájmy, úrokové a podobné výnosy, ostatní nedaňové příjmy pak tvoří zejména odvody příspěvkových organizací a sankční platby.

2016201720182019202020212022202320242025
Nedaňové příjmy
Nedaňové příjmy 5124584431 6903044734599131 002730
Příjem z vlastní činnosti
Příjem z vlastní činnosti 294275284338124303263238264109
Příjem z pronájmu nebo pachtu majetku
Příjem z pronájmu nebo pachtu majetku 103867584789395122116106
Přijaté výnosy z finančního majetku
Přijaté výnosy z finančního majetku 21111011406201
Ostatní nedaňové příjmy
Ostatní nedaňové příjmy 11297831 26610177101552216314

Přijaté transfery

Část rozpočtu, jejíž význam může v čase velmi kolísat. Každý rok získá obec příspěvek na přenesený výkon státní správy, což je běžná dotace, o kterou se nemusí žádat a která se nevyúčtovává. Ostatní běžné i investiční dotace většinou závisí na úsilí (a štěstí) obce.

Zde uváděné hodnoty jsou tzv. konsolidované, nezahrnují tedy převody mezi účty obce nebo mezi rozpočtovými fondy. V průměru za sledované období tvořily investiční transfery 69 % této kategorie příjmů.

2016201720182019202020212022202320242025
Přijaté transfery
Přijaté transfery 3551651 1742622 8374 9191 377994759772
Neinvestiční přijaté transfery
Neinvestiční přijaté transfery 2551651742621 5854 919783212699772
Investiční dotace
Investiční dotace 10001 00001 2510594782600

Kapitálové příjmy

Pro většinu obcí nejmenší část rozpočtových příjmů, které opět souvisí s objemem a strukturou majetku.

Pokud kapitálové příjmy obce byly ve všech sledovaných letech nižší než 1 % celkových příjmů, graf se negeneruje.

2016201720182019202020212022202320242025
Kapitálové příjmy
Kapitálové příjmy 0012411000000
Prodej dlouhodobého majetku
Prodej dlouhodobého majetku 00190000000
Ostatní kapitálové příjmy
Ostatní kapitálové příjmy 0010411000000

Struktura výdajů a saldo hospodaření

Výdaje se v základním členění dělí na běžné a kapitálové. Upozorňujeme, že ne každý objemově velký výdaj se klasifikuje jako investice, neboť může jít o opravy.

Výkazy umožňují získat přehled o výdajích nejen z hlediska jejich druhu (platy, nákupy, transfery), ale také z hlediska odvětví (školství, bydlení, životní prostředí apod.). Graf výdajů zároveň ukazuje, zda obec hospodaří s přebytkem či schodkem.

2016201720182019202020212022202320242025
Výdaje celkem
Výdaje celkem 5 1944 4188 5445 30512 8789 0369 1017 1668 58911 574
Běžné výdaje
Běžné výdaje 4 3484 1024 1754 6359 7325 1885 5976 5397 87710 450
Kapitálové výdaje
Kapitálové výdaje 8463164 3696703 1463 8483 5046277121 124

Pro srovnání uvedeny průměrné hodnoty za všechny obce v dané velikostní kategorii.

Rychlé porovnání investiční aktivity obce s průměrem ve stejné velikostní kategorii může mnohé napovědět - investuje obec nebo výrazně převažují běžné výdaje? Opět jde o souhrn za desetileté období, takže se tlumí vliv jednorázové velké investice. Detailnější rozbor výdajů obsahuje produkt Obecní finance - ZÁKLAD.

Dluh a finanční prostředky

Pro představu zde uvádíme srovnání dlouhodobých závazků a volných finančních prostředků na základním běžném účtu. Obec může mít ještě další finanční majetek (krátkodobé či dlouhodobé termínované vklady, podíly ve společnostech, účet fondů), tyto prostředky zde nejsou zahrnuty.

Na rozdíl od podobných časových řad publikovaných Ministerstvem financí zde uvádíme data pouze za samotnou obec, nikoliv za příspěvkové organizace.