MENU
Nápověda
V databázi máme 3 560 zodpovězených dotazů

Obecní finance FREE

Městys Bojanov Pardubický kraj

Celkové příjmy

Znalost minulého hospodaření obce slouží jako základní pomůcka při hodnocení vlastní činnosti nebo plánování zásadních výdajů.

Následující údaje a grafy vycházejí z veřejně dostupných údajů publikovaných Ministerstvem financí na základě výkazů zasílaných obcemi v jednotném členění dle rozpočtové skladby. Uvedené desetileté období pokrývá alespoň dva volební cykly. Kromě údajů za zvolenou obec poskytujeme také srovnání s obcemi stejné velikostní kategorie.

2016201720182019202020212022202320242025
Příjmy celkem
Příjmy celkem 15 64414 98821 09226 74926 76338 66066 80353 35529 24028 138
Daňové příjmy
Daňové příjmy 8 6619 90911 60212 60311 76912 96817 08122 08019 35918 582
Nedaňové příjmy
Nedaňové příjmy 2 7123 7155 1628 04910 75123 65041 70528 3267 5495 674
Kapitálové příjmy
Kapitálové příjmy 221472711 317437228731836
Přijaté transfery
Přijaté transfery 4 0498924 2564 7794 1991 9708 0152 8612 3013 046

Struktura příjmů v každém roce může být ovlivněna získáním velké dotace nebo jednorázovým prodejem kapitálového majetku. Z tohoto důvodu sledujeme podíly příjmů za celé desetileté období, čím se jednorázové výkyvy vyrovnají. Pro obec může být zajímavé porovnat se s průměrem obcí stejné velikostní kategorie, zde počítáme průměr z počtu obcí, v produktu Obecní finance - ZÁKLAD uvádíme také průměry na obyvatele.

Daňové příjmy

Zdroje z daňových příjmů obce z velké části ovlivnit nemohou, protože získávají podíl na vybraných daních dle stanovených kritérií a dle skutečného celostátního výnosu.

Pro nejvýnosnější daně není podstatné, kde se nachází sídlo poplatníka daně. V systému téměř neexistuje vazba na daňovou výtěžnost území, vyjma malé části zdrojů, které zohledňují počet zaměstnanců v obci.

Podívejte se také na odhadované příjmy Bojanova v naší kalkulačce RUD.

Pozn. - data v této části neobsahují daň z příjmů právnických osob hrazenou samotnou obcí, proto se mohou lišit od výše uvedených celkových daňových příjmů

2016201720182019202020212022202320242025
Daňové příjmy
Daňové příjmy 8 6619 74211 18012 32311 58112 96815 11517 31517 51018 464
Daň z příjmu fyzickych osob
Daň z příjmu fyzickych osob 1 8842 3372 7633 0782 9732 3702 8273 4043 6493 859
Daň z příjmu právnických osob
Daň z příjmu právnických osob 1 9752 0512 0852 4361 9662 8563 3454 4853 9724 372
Daň z přidané hodnoty
Daň z přidané hodnoty 3 6194 1555 1225 5705 3956 4897 5928 0647 9758 165
Daň z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí 6716736746886876696876891 1781 267
Místní a správní poplatky
Místní a správní poplatky 232221242334551557565559
Ostatní daňové příjmy
Ostatní daňové příjmy 490503515526537550113116172242

Z průměrné struktury ve shodné velikostní kategorii, která je součástí produktu Obecní finance - ZÁKLAD, vyplývá, že obce shodné velikostní kategorie mají přímý vliv pouze na 15,48 % daňových příjmů (daň z nemovitých věcí, místní poplatky a částečně rovněž ostatní daňové příjmy).

Největší část daňového výnosu závisí na počtu obyvatel obce, její rozloze, počtu žáků, počtu zaměstnanců, dále pak na podílech a velikostních koeficientech daných zákonem. Systém výpočtu sám o sobě není složitý, ale zohledňují se navzájem všechny obce v ČR (více než 6 250 subjektů), proto výpočet pro konkrétní obec doporučujeme provést s využitím již existujících aplikací.

Vzhledem k tomu, že rozloha obce zůstává v čase obvykle neměnná, uvádí se dále tři hlavní parametry pro sledované období.

Nedaňové příjmy

V této části rozpočtu velmi záleží na tom, jaký obec vlastní majetek a jak úspěšně s ním může hospodařit.

Patří sem platby za služby (vodné, stočné), nájmy, úrokové a podobné výnosy, ostatní nedaňové příjmy pak tvoří zejména odvody příspěvkových organizací a sankční platby.

2016201720182019202020212022202320242025
Nedaňové příjmy
Nedaňové příjmy 2 7123 7155 1628 04910 75123 65041 70528 3267 5495 674
Příjem z vlastní činnosti
Příjem z vlastní činnosti 1 9812 8504 1937 1779 83122 91940 63724 8983 1252 587
Příjem z pronájmu nebo pachtu majetku
Příjem z pronájmu nebo pachtu majetku 415584572535517467554554560558
Přijaté výnosy z finančního majetku
Přijaté výnosy z finančního majetku 6672672831362052 5743 4662 166
Ostatní nedaňové příjmy
Ostatní nedaňové příjmy 250209329310373228309300398364

Přijaté transfery

Část rozpočtu, jejíž význam může v čase velmi kolísat. Každý rok získá obec příspěvek na přenesený výkon státní správy, což je běžná dotace, o kterou se nemusí žádat a která se nevyúčtovává. Ostatní běžné i investiční dotace většinou závisí na úsilí (a štěstí) obce.

Zde uváděné hodnoty jsou tzv. konsolidované, nezahrnují tedy převody mezi účty obce nebo mezi rozpočtovými fondy. V průměru za sledované období tvořily investiční transfery 69 % této kategorie příjmů.

2016201720182019202020212022202320242025
Přijaté transfery
Přijaté transfery 4 0498924 2564 7794 1991 9708 0152 8612 3013 046
Neinvestiční přijaté transfery
Neinvestiční přijaté transfery 6158928193 0633 9991 6638 0152 8612 3013 046
Investiční dotace
Investiční dotace 3 43403 4371 7162003070000

Kapitálové příjmy

Pro většinu obcí nejmenší část rozpočtových příjmů, které opět souvisí s objemem a strukturou majetku.

Pokud kapitálové příjmy obce byly ve všech sledovaných letech nižší než 1 % celkových příjmů, graf se negeneruje.

2016201720182019202020212022202320242025
Kapitálové příjmy
Kapitálové příjmy 221472711 317437228731836
Prodej dlouhodobého majetku
Prodej dlouhodobého majetku 22144071387437228731836
Ostatní kapitálové příjmy
Ostatní kapitálové příjmy 0320930000000

Struktura výdajů a saldo hospodaření

Výdaje se v základním členění dělí na běžné a kapitálové. Upozorňujeme, že ne každý objemově velký výdaj se klasifikuje jako investice, neboť může jít o opravy.

Výkazy umožňují získat přehled o výdajích nejen z hlediska jejich druhu (platy, nákupy, transfery), ale také z hlediska odvětví (školství, bydlení, životní prostředí apod.). Graf výdajů zároveň ukazuje, zda obec hospodaří s přebytkem či schodkem.

2016201720182019202020212022202320242025
Výdaje celkem
Výdaje celkem 12 22113 41919 65422 04925 24626 22750 34734 36125 51025 960
Běžné výdaje
Běžné výdaje 9 87912 76613 68318 38922 02921 29543 78232 99124 81925 741
Kapitálové výdaje
Kapitálové výdaje 2 3426535 9713 6593 2174 9316 5651 370691218

Pro srovnání uvedeny průměrné hodnoty za všechny obce v dané velikostní kategorii.

Rychlé porovnání investiční aktivity obce s průměrem ve stejné velikostní kategorii může mnohé napovědět - investuje obec nebo výrazně převažují běžné výdaje? Opět jde o souhrn za desetileté období, takže se tlumí vliv jednorázové velké investice. Detailnější rozbor výdajů obsahuje produkt Obecní finance - ZÁKLAD.

Dluh a finanční prostředky

Pro představu zde uvádíme srovnání dlouhodobých závazků a volných finančních prostředků na základním běžném účtu. Obec může mít ještě další finanční majetek (krátkodobé či dlouhodobé termínované vklady, podíly ve společnostech, účet fondů), tyto prostředky zde nejsou zahrnuty.

Na rozdíl od podobných časových řad publikovaných Ministerstvem financí zde uvádíme data pouze za samotnou obec, nikoliv za příspěvkové organizace.